MASHT

Ministri Buja mori pjesė nė hapjen e Konfrencės Shkencore “Shqipja dhe Gjuhėt e Ballkanit”

10 Nëntor, 2011

Ministri i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė , Ramė Buja mori pjesė nė hapjen e punimeve tė Konfrencės Shkencore “Shqipja dhe Gjuhėt e Ballkanit” ku do tė shfaqen mendime shkencore pėr relacionet e gjuhės sonė dhe tė gjuhėve tjera qė fliten nė Ballkan .

Me kėtė rast ministri Buja ka pėrshendetur punonjėsti shkencorė tė Akademitsė sė Shkencave tė Kosovės dhe tė Shqipėrisė dhe i pėrgėzoi ata pėr kėtė tubm tė rėndėsishėm dhe me vlerė pėr gjuhėn shqipe si njėra ndėr gjuhėt mė tė vjetra tė folura nė rajon.

“Ėshtė kulmore qė njerėzit tė njihen mes vete, por te njihet shkenca reciprokishjt ėshtė edhe mė mirė . Dhe kur shkenca e gjuhėsisė njihet reciprokishtė kjo ėshtė gjėja mė e mirė e mundėshme , sepse ėshtė komunikimi elementar. Kur njihen miqtė dhe dashamirėt dhe fqinjėt mes vete , kjo gjithsesi ėshtė pasuri e veēantė” tha ministri .

Nė vazhdim duke folur pėr pėrmbajtjen , dhe temat tė cilat do tė shtjellohen nė kėtė konferencė shkencore mnistri Buja tha > “Jamė shumė i bindur se me ato tema apo komunikata qė do tė prezantohen nė kėtė konferencė gjithsesi kontributi i juaj do tė jetė i madh nė kėtė lėmi tė gjuhėsisė dhe kėtij rapori tė gjuhės shqipe me gjuhėt Ballkanike”

Nė fund ministri Buja u shpreh se ndjehet i privilegjuar qė ndodhet sot kėtu nė mesin shkencėtarėve eminent tė gjuhėsė sonė pėr tju uruar kėshtu suksese nė punė dhe arrtijen e objektivave shkencore .
Ndryshe nė kėtė tubim tubim shkencorė po marrin pjesė akademikė dhe punonjės shkencorė nga Kosova e Shqipėria si dhe nga viset tjera tė Ballkanit.

Last modified: 29 Gusht, 2022

Comments are closed.